Miks on ferrovanaadiumi kvaliteedihindamine oluline?
Ferrovanaadium on põhisulam, mida kasutatakse vanaadiumi viimiseks terasesse, kus see suurendab tugevust, sitkust ja kulumiskindlust tänu sademetega kõvenemisele ja tera rafineerimisele. Vanaadium on laengus üks kõige väärtuslikumaid elemente, seega tähendab viga klassis või analüüsitud vanaadiumisisalduses otse kuluveaks. Identifitseerimisel ja hindamisel tuleks seetõttu järgida kindlat rutiini, mitte tugineda ühele visuaalsele muljele või ühele hinnanumbrile.
Esimene samm: välimuse ja mõõtmete kontrollimine
Kvaliteetne-ferrovanaadium on tavaliselt ühtlase hõbedase metallilise välimusega, millel on puhas murdumispind, ilmselge oksüdatsioon või roosteta ning kleepunud räbu või võõrkehadeta. Halval materjalil on sageli ebaühtlane värv, tuhm või oksüdeerunud pind, liiga palju peeneid või nähtavaid lisandeid partiis. Need kontrollid ei maksa midagi ja otsustavad, kas palju on üldse väärt täielikku keemilist analüüsi.
Suuruse kontroll on sama oluline kui välimus. Tükke tarnitakse tavaliselt kindlaksmääratud vahemikus, kusjuures ala- ja ülegabariidilised fraktsioonid on piiratud, sest peenosakesed lahustuvad kiiresti ja tükid aeglaselt; halvasti hinnatud partii muudab taastumiskõverat isegi siis, kui keemia on õige.
Teine samm: keemiline koostis, otsustav test
Keemiline analüüs lahendab küsimuse. Kaks kõige olulisemat näitajat on vanaadiumisisaldus ja lisandite, nagu räni, fosfori, väävli, alumiiniumi ja süsiniku tase. Suurem vanaadiumisisaldus tähendab suuremat väärtust sulami tonni kohta; madalam lisandite tase tähendab puhtamat terast, paremat sitkust ja vähem prügi. Fosfor ja väävel on elemendid, mida tuleb kõige rangemalt kontrollida, sest mõlemad muudavad valmistoote rabedaks.
Allolevas tabelis on loetletud tavalised ferrovanaadiumi klassid koos nende vanaadiumivahemike ja maksimaalsete lisandite piirnormidega.
| Hinne | V (%) | Al max (%) | P max (%) | Si max (%) | C max (%) |
|---|---|---|---|---|---|
| FeV40-A | 38-45 | 1.5 | 0.09 | 2.00 | 0.60 |
| FeV40-B | 38-45 | 2.0 | 0.15 | 3.00 | 0.80 |
| FeV50-A | 48-55 | 1.5 | 0.07 | 2.00 | 0.40 |
| FeV50-B | 48-55 | 2.0 | 0.10 | 2.50 | 0.60 |
| FeV60-A | 58-65 | 1.5 | 0.06 | 2.00 | 0.40 |
| FeV60-B | 58-65 | 2.0 | 0.10 | 2.50 | 0.60 |
| FeV80-A | 78-82 | 1.5 | 0.05 | 1.50 | 0.15 |
| FeV80-B | 78-82 | 2.0 | 0.06 | 1.50 | 0.20 |
A- ja B-jaotus toimib igas klassiperes ühtemoodi. A-klassil on alumiiniumi, fosfori ja räni suhtes rangemad piirangud, samas kui B-klass lubab mõlemat veidi rohkem ja on tavaliselt odavam. Nõudlike terase spetsifikatsioonide jaoks on A klass ohutum valik; rutiinse lisamise korral, kus sulatis suudab absorbeerida laiemaid jääke, piisab sageli B-klassist.
Kolmas samm: füüsilised omadused ja tootmisviis
Terve ferrovanaadiumi kõvadus ja tihedus peaksid olema kooskõlas selle vanaadiumisisaldusega ning mõlemat saab mõõta sertifikaadi rist{0}}kontrollina. Mahutihedus ja tüki suuruse jaotus mõjutavad ka seda, kui kiiresti sulam vahukulbis lahustub.
Sama tugev näitaja on tootmistee. Aluminotermilise redutseerimise teel valmistatud sulam ja elektriahjus valmistatud sulam on erineva jääkmustriga ning kaasaegseid sulatus-, valu- ja purustamisseadmeid kasutavad tehased annavad partiid ühtlasemalt. Tarnija taga oleva marsruudi, varustuse ja kvaliteedikontrolli rutiini tundmine ütleb teile rohkem kui üks sertifikaat.
Hindamise kasutamine hanke juhtimiseks
Sobitage kvaliteet terase spetsifikatsiooniga: vanaadiumi sihtmärk, lubatud alumiinium ja fosforipiirangu tihedus.
Võrrelge pakkumisi sisalduva vanaadiumi kilogrammi maksumuse, mitte sulami tonni hinda.
Eelistage tarnijaid, kelle partiid näitavad stabiilset vanaadiumisisaldust ning püsivalt madalat fosfori- ja väävlisisaldust.
Määrake tootmistee ja proovivõtumeetod ning leppige kokku, kuidas lahendatakse analüüsi osas tekkinud lahkarvamus.
Kontrollige dokumentatsiooni: partii number, analüüsisertifikaat, tükkide suurus, pakendi kaal ja märgistus.
Hinnake tarnekindlust ning seda, kui kiiresti ja õiglaselt tarnija lahendab mittevastava partii-.
Hind jääb oluliseks võrdlusaluseks, kuid see ei tohiks kunagi olla ainus kriteerium. Madalama vanaadiumisisaldusega või suurema jääksisaldusega odavam partii võib suurendada kogukulusid tänu lisalisanditele, pikemale töötlemisajale ja suuremale tagasilükkamismäärale. Kui kvaliteedinõuded on ranged, annab tõestatud tootmisviisiga A-klassi eest rohkem maksmine sageli parema majandustulemuse; kus hind on prioriteet, on pragmaatiline valik hästi-tehtud B-klass, mis vastab endiselt spetsifikatsioonidele.
Korduma kippuvad küsimused
K: Kuidas saab ferrovanaadiumi kvaliteeti kiiresti tuvastada?
Alustage välimusest, värvi ühtlusest, purunemispinnast, räbuvabast ja tükkide suurusest, seejärel kinnitage hinne vanaadiumi ja lisandite elementide keemilise analüüsiga.
K: Milline element on ferrovanaadiumis kõige olulisem?
Vanadiinisisaldus määrab väärtuse, samas kui fosfor ja väävel on terase kvaliteedi jaoks kõige olulisemad, kuna mõlemad vähendavad tugevust ja suurendavad pragunemise ohtu.
K: Mis vahe on FeV50-A ja FeV50-B vahel?
Mõlemad sisaldavad 48–55% vanaadiumi, kuid A-klass lubab madalamat alumiiniumi, fosforit ja räni, samas kui B-klass lubab veidi kõrgemaid jääke madalama hinnaga.
K: Miks on tüki suurus oluline?
Peened lahustuvad peaaegu kohe ja tükid lahustuvad aeglaselt, nii et halvasti sorteeritud partii muudab vanaadiumi taastumist ja võib pikendada vahukulbiga töötlemise aega.
K: Kas madalam hind on alati halvem ost?
Mitte automaatselt, kuid seda tuleb testida sisalduva vanaadiumi ja analüüsitud jääkide suhtes; madal hind madala kvaliteediga{0}}partii puhul osutub sageli kallimaks.
K: Kuidas peaks hindamine ostuotsust mõjutama?
Kasutage seda klassi vastavusse viimiseks spetsifikatsiooniga, võrrelda hindu kilogrammi kohta sisalduva vanaadiumi kohta ja valida tarnijad, kellel on stabiilne keemia, usaldusväärne tarne ja selged analüüsikirjed.

