Ferromangaani ostetakse ja müüakse mangaanisisaldusega, seega on kaubanimetus, näiteks Mn 70, pigem lepinguline kinnitus keemilise koostise kohta, mitte turundusmärgis. 12. mai 2025. aasta India turu noteeringud annavad ostjatele praktilise võrdlusaluse: 70 Mn ferromangaani hinnati nii Durgapuris kui ka Raipuris madalaimaks 73 000 Rs/tonni kohta ja kõrgeimaks väärtuseks 73 500 Rs/tonni kohta, mis on ligikaudu 0,7% vahemikus. See kitsas riba viitab pigem tasakaalustatud kohalikule tarnepositsioonile kui raskustes või ülekuumenenud turule.
Miks Mn 70 on Indias võrdlushinne?
Durgapur ja Raipur asuvad India kõige tihedamas terasest ja ferrosulamist vööst, kus kõrg-kõrgahjude ja elektri-ahjude tootjad tarbivad desoksüdeerijana ja mangaani kandjana suure-süsinikusisaldusega ferromangaani. Kuna kodumaised mangaanimaagi ressursid on piiratud, sõltuvad sulatustehased imporditud maagist, peamiselt Lõuna-Aafrikast, Austraaliast ja Gabonist, ning valitsevast tööstusliku elektrienergia tariifist. Mõlemad sisendid liigutavad madalamat hinda rohkem kui veski sentiment teeb. Kui maagi maagi hind tõuseb või tariife üle vaadatakse, nihkuvad kõigepealt Mn 70 noteeringud; kui maagi saabumine on raske, siis noteeritud riba kitseneb ja ostjad saavad läbirääkimisruumi tagasi.
Suure{0}}süsinikusisaldusega ferromangaani koostis
Indiasse ja ekspordi sihtkohtadesse tarnitavad spetsifikatsioonid on tavaliselt kirjas mangaani miinimumi pluss räni, süsiniku, fosfori ja väävli ülemmäärad. Tavalised sulatusseadmete read näevad välja järgmised:
| Parameeter | 1. rida | 2. rida | 3. rida | 4. rida |
|---|---|---|---|---|
| Mn | 60% min | 65% min | 55% min | 60% min |
| Si | 14% min | 16% min | 22% min | 28% min |
| C | 2,50% max | 2,00% max | 0,50% max | 0,10% max |
| P | 0,30% max | 0,25% max | 0,20% max | 0,20% max |
| S | 0,03% max | 0,02% max | 0,02% max | 0,02% max |
0,50% ja 0,10% süsiniku maksimumi sisaldavad read kirjeldavad pigem keskmise-süsiniku ja madala-süsinikusisaldusega ferromangaani kui suure-süsinikusisaldusega materjali. Mangaani näitaja üksi ei määra seetõttu kunagi toodet; selle kõrval tuleb alati lugeda süsiniku ja räni tulpe. Mõned spetsifikatsioonid lubavad ka maksimaalselt 0,15% või 0,10% fosforit, kui sulatustöökoda toodab madala-fosforisisaldusega teraseid.
Kuidas Mn 70 vastab avaldatud standarditele
ASTM A99 hõlmab ferromangaani kui spetsifikatsiooniklassi perekonda ja GB/T 3795-2014 määratleb ferromangaani nimetused, mida laialdaselt kasutatakse Hiina ekspordidokumentidel; kaaslisand silikomangaan on määratletud dokumendis GB/T 4008-2008. Tsitaat, mis on kirjutatud lihtsalt kui "Mn 70", ei ole iseenesest standardne tähistus – see näitab minimaalset mangaanisisaldust, mis tuleb siduda ülejäänud nelja elemendi piirväärtustega. Ostjad, kes võrdlevad erinevate sulatuskodade pakkumisi, peaksid stenogrammiga nõustumise asemel taotlema täielikku keemilist sertifikaati, sest kaks pakkumist, mille nimi on Mn 70, võivad erineda rohkem kui 1% süsiniku ja jääkräni poolest suurusjärgu võrra.
Tarnitud vorm, pakkimine ja ülevaatus
Ekspordipartiid pakitakse tavaliselt 1 MT suurtesse kottidesse ja ülevaatussertifikaadi väljastab olenevalt lepingus kokkulepitud tingimustest kas sõltumatu kolmandast osapoolest{1}}testimisasutus või tootmisettevõtted. Kolm klauslit väärivad läbirääkimistel tähelepanu. Esiteks tuleks nimetada proovivõtumeetod ja kasutatav labor, kuna mangaani ja väävlisisalduse tulemused varieeruvad sõltuvalt proovi ettevalmistamisest. Teiseks tuleks spetsifikatsiooni sisse kirjutada ja sertifikaadile kinnitada tükkide suuruse vahemik, kuna trahvid mõjutavad vahukulbist taastumist. Kolmandaks selgitab hinnaalus -, kas pakkumine on tehasest-, FOB-i või India sadamasse tarnitud -, suurema osa erinevusest kahe näiliselt sarnase numbri vahel, eriti kui kaubavedu ja sadamakäitlus on kõikuvad.
Mis liigutab India hinnabändi
Kolm tegurit selgitavad suuremat osa India noteeringutest: imporditud mangaanimaagi hind, tööstuslikud elektritariifid sulatusklastrites ja kodumaine terasetoodang. Maagid ja võimsus määravad kulude alampiiri, terase tootmismäärad aga nõudluse tõmbamise. Kuna nii Durgapur kui ka Raipur pakkusid 12. mail 2025 sama vahemikku 73 000–73 500 Rs/tonni kohta, oli turg tol hetkel kahe keskuse vahel tasane - ebatavaliselt selge signaal, et kummalgi asukohal ei olnud kaubaveo ega saadavuse eelist.
Korduma kippuvad küsimused
Q:Kas Mn 70 on sama, mis kõrge süsinikusisaldusega-ferromangaan?
V: Mitte üksi. Mn 70 näitab mangaani miinimumi; perekond (kõrge, keskmine või madala süsinikusisaldusega) määratakse süsinikusisalduse piirmäära järgi, mis ulatub ülaltoodud ridadel vahemikus 2,50% kuni 0,10%.
Q:Miks pakkusid Durgapur ja Raipur 12. mail 2025 sama hinda?
V: Mõlema keskuse madalaim hind oli 73 000 Rs/tonn ja kõrgem 73 500 Rs/tonn Mn 70 puhul, mis näitab tasakaalustatud piirkondlikku pakkumist, ilma nendevahelise kauba- või kättesaadavuse lisatasuta.
Q:Millised standardid kehtivad ferromangaani lepingule?
V: ASTM A99 hõlmab ferromangaani klassi perekonda, GB/T 3795-2014 määratleb Hiina dokumentides kasutatavad ekspordinimetused ja GB/T 4008-2008 kehtib silikomangaani kohta, kui see lisand on samuti kaasas.
Q:Milliseid väävli ja fosfori piirnorme tuleks täpsustada?
A: 0,03% S max ja 0,30% P max on tüüpiline jämedamate mangaani klasside puhul, pingutamine 0,02% S ja 0,20% kuni 0,25% P puhtamate klasside puhul ja 0,15% või 0,10% P max madala-fosforterase tootmisel.
Q:Kuidas ferromangaani ekspordiks pakitakse ja sertifitseeritakse?
V: Tavapraktika on 1 MT suurkotid, mille sertifikaadi on väljastanud sõltumatu kolmanda osapoole testimisasutus või kokkulepitud lepingutingimuste kohaselt tootvad tööd.
Q:Kas noteeritud Rs./tonni hinda saab võrrelda FOB-pakkumisega?
V: Ei. India siseriiklikud noteeringud on tehasest- või tarnitakse klastris, samas kui ekspordipakkumised on FOB või CIF. Kaubavedu, sadamakäitlus ja tollimaksud tuleb lisada enne, kui need kaks numbrit on võrreldavad.

